Albeda College www.albeda.nl  
 

Alfabetisering dak- en thuislozen groot succes

Op 8 april zijn door Piet Boekhoud de certificaten uitgereikt aan de eerste 32 Rotterdamse dak- en thuislozen die met succes hun cursus lezen en schrijven hebben afgerond. De cursus is een uniek initiatief en is een onverwacht groot succes geworden.
 
De Cliëntenraad van het CVD, een opvanginstelling voor dak- en thuislozen, vond begin 2007 dat de inspanningen van de gemeente Rotterdam om het analfabetisme terug te dringen ook ten goede moesten komen aan de dak- en thuislozen. Analfabetisme is onder dak- en thuislozen een nog groter probleem dan onder ‘gewone’ burgers.
 
De gemeente Rotterdam heeft de uitdaging opgepakt. Samen met het CVD, het Leger des Heils, de dienst SoZaWe van de gemeente Rotterdam en het Albeda College is er een overleg gestart. Begin oktober 2007 is als experiment de eerste cursus gestart met veertig deelnemers, waarvan er nu 32 hun certificaat hebben behaald. Dat resultaat is opvallend goed: aanvankelijk was met veel uitval rekening gehouden, zoals gebruikelijk bij de cursussen alfabetisering. Het enthousiasme onder de deelnemers bleek echter groot.
 
Weke Ilik is als teamleider NT1 bij dit project betrokken. Weke: “Het is inderdaad een groot succes geweest. Deze deelnemers, die nu van Piet hun certificaat hebben gehad, krijgen nog een verlenging tot de zomer. Want ze wilden zélf door na hun twintig lessen! Ze hebben de smaak goed te pakken. En natuurlijk is er altijd nog wel wat bij te leren. Wat ook meespeelt, is het leuke en open sociale contact dat de deelnemers hier tijdens de les met elkaar hebben. En na de les bieden we altijd een lunch aan. Dat is natuurlijk ook een sterke factor.”
 
Weke: “Prinses Laurentien is voorzitter van de Stichting Lezen & Schrijven. Zij kon helaas niet bij de uitreiking zijn, maar de deelnemers kregen wel een persoonlijke felicitatiebrief op naam. Daar waren ze erg blij mee. Je moet je voorstellen dat de meesten van hen niet eerder zó in de belangstelling hebben gestaan. Ze hebben door dit certificaat echt iets overwonnen. Bij de uitreiking werd er dan ook her en der een traantje weggepinkt.”
 
Door het enthousiasme van de deelnemers is er nu voldoende draagvlak om in september 60 nieuwe deelnemers uit deze bijzondere doelgroep te laten starten. Een mooi vervolg van dit initiatief.